Arhiva September, 2013

Liceul Teoretic “Emil Racoviţă” Baia Mare – Proiectul “Drepturile noastre în Uniunea Europeană – Vot pentru Europa!”

În contextul Anului European al Cetăţenilor, Biroul de Informare al Parlamentului European în România  a demarat Concursul naţional pentru liceeni EUROSCOLA, ediţia a VI-a (2013/ 2014).

Astfel, liceele interesate au fost invitate să conceapă şi să implementeze un proiect de campanie cu titlul “Drepturile noastre în Uniunea Europeană” care să cuprindă două module: proiectul propriu-zis şi un afiş creativ; acesta din urmă va avea ca temă creşterea participării cetăţenilor la alegerile pentru Parlamentul European din mai 2014.

Liceul Teoretic ,,Emil Racoviţă” Baia Mare, Maramureş s-a angajat să deruleze  proiectul ,,Drepturile noastre în Uniunea EuropeanăVot pentru Europa!“, vizibil la adresa: http://elena1r.wix.com/vot-pentru-europa- Citeste articolul

Am publicat Buletinul electronic 9/2013

Newsletterul electronic poate fi consultat în secțiunea http://europedirect.cdimm.org/newsletter

Cuprins:

  • Ce drepturi de securitate socială avem în UE
  • Știri europene:
    • Vinurile moldovenești pe piața UE
    • Eliminarea tarifelor de roaming
    • Protejarea pădurilor în Europa
  • Utile pentru tineri
    • Concurs video: Europemobility

Am publicat Jurnal CDIMM nr. 9/2013

Jurnalul poate fi vizualizat în secțiunea: http://europedirect.cdimm.org/jurnalul-cdimm

Publicația Jurnal CDIMM se adresează în principal mediului de afaceri și este transmisă lunar prin poștă, în format tipărit, la în jur de 150 de firme, instituții publice, ONG-uri.

Cuprins:

  • Decizii de constatare a neîndeplinirii obligațiilor conform legislației UE
  • LUNA PIEŢEI UNICE: Schimb de idei on-line pentru a schimba Europa
  • Măsuri împotriva drogurilor legale
  • Finanțări active:
    • Proiectarea, implementarea, promovarea și comercializarea de itinerarii de turism accesibil
    • Programul “Cecuri de inovare” pentru IMM-uri

Ziua Europeană a Limbilor Străine – sărbătorită împreună cu copii din clasele primare

Pe 26 septembrie 2013, am sărbătorit Ziua Europeană a Limbilor Străine împreună cu copii de la mai multe școli și grădinițe din Baia Mare, prin jocuri interactive, concursuri și activități educative. Copiii au învățat unii de la alții câteva cuvinte în limbi străine, am discutat despre țara noastră și  Uniunea Europeană și am exersat împreună jocuri de pe website-ul Colțul copiilor. Micuții au primit publicații educative și premii în obiecte promoționale ale Centrului Europe Direct Maramureș sau de la Uniunea Europeană. Activitățile s-au desfășurat la sediul AIST Transilvania pe parcursul a 6 ore, împreună cu peste 100 de copii, deși inițial planificasem ca acțiunea să dureze 2 ore.

Participanți din Baia Mare, copii de la: Grădinița ”MAYA”; Grădinița ”BENTIPAMI”; Grădinița ”TEDDIES”; Grădinița ”GABI”; Șc. ”G. COȘBUC” – 3 clase; Șc. ”I.L. CARAGIALE”;  LICEUL DE ARTA; Șc ”L. BLAGA”.

FOTOGRAFII:

Citeste articolul

26 septembrie – Ziua Europeană a Limbilor Străine: 10 sfaturi pentru reuşită în afacerile internaţionale

O strategie lingvistică reuşită poate porni de la câteva mici schimbări. Veţi vedea ce mare poate fi impactul acestora. Dacă ţineţi cont de limbile străine în toate acţiunile pe care le întreprindeţi, vă veţi deschide noi posibilităţi. Sfaturi concrete din partea unor întreprinderi mici care au valorificat limbile străine pentru a înregistra succese.

1. Adaptaţi-vă site-ul la diferite limbi şi culturi Citeste articolul

Cerințe mai stricte pentru siguranța dispozitivelor medicale

Comisia Europeană a adoptat marți, 24 septembrie, două măsuri pentru a îmbunătăți siguranța dispozitivelor medicale, îndeplinind angajamentul pe care și l-a asumat de a restabili încrederea pacienților în sectorul dispozitivelor medicale, printre altele, în urma scandalului implanturilor mamare produse de societatea Poly Implant Prothèse (PIP).

Una dintre măsuri este un Regulament de punere în aplicare al Comisiei de clarificare a criteriilor care trebuie să fie îndeplinite de organismele notificate1 responsabile de inspectarea producătorilor de dispozitive medicale, iar cealaltă măsură este o Recomandare în care se precizează sarcinile acestor organisme atunci când efectuează audituri și evaluări în sectorul dispozitivelor medicale, care cuprinde aproximativ 10 000 de tipuri de produse, de la plasturi la stimulatoare cardiace. Citeste articolul

Premiile pentru comunicare cu privire la PAC

Aţi organizat o campanie sau o acţiune de comunicare în domeniul agriculturii şi al dezvoltării rurale pe care aţi dori să o prezentaţi în faţa unui public internaţional? V-ar interesa să le împărtăşiţi şi altora din experienţele dumneavoastră legate de comunicarea în domeniul PAC?

În cazul în care reprezentaţi o agenţie profesionistă de comunicare, o instituţie media cu profil generalizat sau specializat, o organizaţie neguvernamentală sau o administraţie publică, Direcția Generală Agricultură și dezvoltare rurală din cadrul Comisiei Europene vă invită să vă înscrieți. Sunt eligibile toate proiectele, finalizate sau în curs de desfăşurare, atâta timp cât etapa de implementare nu a început mai devreme de 1 ianuarie 2011. Citeste articolul

Profesorul Dan Șovan – premiat cu o vizită la Bruxelles, în cadrul Campaniei ”Europa, casa noastră” 2013

În perioada 11-13 septembrie 2013, profesorul Şovan Dan de la Şcoala Gimnazială Nr. 1 Moisei, a participat împreună cu alți 24 de profesori din România, câștigători ai ediției 2013 a campaniei de informare pe tematici europene ”Europa, Casa Noastră”, la o vizită de lucru, la Comisia Europeană, Bruxelles. Citeste articolul

Noutăți de la Școala nr. 1 Moisei: Campania ”Plantează un copac pentru pace 2013” – 21 septembrie 2013, Ziua Internațională a ONU pentru Pace

Pe 21 Septembrie 2013, 40 de elevi din clasele a VII-a A și a VIII-a B, de la Școala Gimnazială Nr. 1 Moisei, coordonați de profesorii Șovan Dan, Urda Maria, Hojda Vasile, Tomoiagă Marinela, Hojda Anca au plantat 150 de puieți de conifere în locația Valea Dealului, Moisei, alături de alte școli din întreaga lume. Primii copaci au fost plantați în Oceania, apoi pe celelalte continente Asia, Europa și Africa, iar lanțul de copaci a ajuns în cele din urmă în cele două Americi. Toate acestea au avut loc într-o singură zi. Citeste articolul

Campania ”Supersport – NowWeMove 2013”: 7-13 octombrie 2013

Viziune: “Încă 100 de milioane de europeni active în activităţile fizice şi sportive până în anul 2020”

Campania ,,Supersport – NowWeMove 2013” face parte din cel mai mare eveniment sportiv comunitar din Europa care se va desfășura in perioada 7 – 13 octombrie 2013.

Citeste articolul